צבי גולדפינגר: ההזדמנות של קרקע להשקעה בצמוד לקניון ראשונים

הנדל"ן בישראל הגיע למחירים כה גבוהים, שלמעשה מעמד הביניים הישראלי לא יכול להרשות לעצמו לרכוש נדל"ן. מעבר לכך, עם עליות הריבית האחרונות ירדה התשואה מהשקעות נדל"ן, למעשה השקעה בנדל"ן להשכרה הפכה הרבה פחות כדאית. אם מישהו מחפש הזדמנות בנדל"ן, קרי לקנות נכס במחיר נמוך באמת לפני שהוא עולה את הקפיצה שלו, עליו לחפש קרקע לבנייה. 

אולם איך מזהים קרקע לבנייה שמהווה הזדמנות? איך יודעים מתי הקרקע מהווה מצד אחד פוטנציאל ענק ל-Upside ומצד שני לא מהווה סיכון גדול למשקיע? לפי צבי גולדפינגר, עושים זאת על ידי בדיקה של התכנון העירוני והאזורי, כדי לראות מה אמור לקום בסמיכות לאותה קרקע. וכאן אנו מגיעים לקרקע המהווה הזדמנות שהיא לא פחות מענקית: קרקע להשקעה בסמוך לקניון עזריאלי ראשונים בראשון לציון.

ראשון היא אחת הערים האיכותיות והמצליחות בישראל, עם מערכת חינוך איכותית, תשתיות מהחזקות בישראל, פארקים, גנים ציבוריים, שטחי מסחר, אוכלוסייה אמידה ועוד. כשבראשון מתכננים שכונה, היא הופכת מיידית להזדמנות נדל"ן, שהרי אין איזור בראשון שהוא לא מוצלח. ראשון היא העיר הרביעית בגודלה בישראל, וכבר קרובה למיצוי תכנוני של כל עתודות הקרקע שלה, עם מתחם האלף הקורם עור וגידים, פינוי הבסיס מחוף הים ובנייה באזור ועוד.

אולם לפי צבי גולדפינגר, האיזור שסמוך לקניון ראשונים צפוי להיות מוצלח במיוחד. ראשית, כבר היום עומד שם קניון ראשונים המצליח, הניצב על צומת מרכזי מאוד ביציאה מהעיר לכיוון נס ציונה. שנית, יש חיבור מהיר לכביש 431, המאפשר גישה מהירה לכיוון איילון וכן לכיוון ירושלים. שלישית, בימים אלו נעשות עבודות תשתית ענפות לחיבור של תחנת רכבת ראשונים עם תחנת משה דיין מערב. החיבור הזה ישנה את ראשון מן הקצה אל הקצה, בכך שיחבר את ראשונים לנתיב המהיר של רכבת ישראל לתל אביב.

אולם לפי צבי גולדפינגר, הנתון הכי מעורר תיאבון ביחס לקרקע, הוא פרוייקט המטרו הישראלי. מי שלא בטוח במה מדובר, אז נסביר שמלבד הרכבת הקלה (דנקל) שנבנית בימים אלו והקו האדום שלה ייפתח לנסיעה בקרוב, בישראל עמלים גם על פרוייקט המטרו, קרי רכבת תחתית עם קיבולת נוסעים גדולה באופן משמעותי מזה של הרכבת הקלה. רכבת המטרו הזאת תעבור גם בראשון לציון, והתחנה שלה תהיה ממש שם, ליד הקרקע המיועדת, בסמוך לתחנת רכבת ראשונים, שכונת רמז בעיר ועוד. ההזדמנות להשקיע הולכת ונסגרת, וחבל שתפספסו אותה.